Omni série - bez kabelů prosím

Společnost Harman představila na světové výstavě IFA v Berlíně horkou novinku - bezdrátový multiroomový systém reproduktorů Harman/Kardon Omni. To má být ale jen začátek velké ofenzívy v oblasti bezdrátového přenosu zvuku, kterou Harman připravuje. V podobě systému Omni si konstruktréři stanovili několik cílů. Rozhodli se vybudovat otevřený systém audio zřízení, která by komunikovala bezdrátově, disponovala nadčasovým designem a kompaktními rozměry. Zároveň by měla být schopná produkovat v dané kategorii zvuk na špičkové úrovni. Tomu nasvědčuje i fakt, že systém Harman/Kardon Omni jako první dokáže bezdrátově přenášet audio signály s vysokým rozlišením 24bit/96kHz.
Aktivní reproduktor Omni 10 je ekonomičtější volba (5 690 Kč), určená do menších prostorů. Jde o téměř kulaté "lesklé plastové cosi" s průměrem cca 18 cm. Spodní podstava je seříznutá a pogumovaná, čelní stěna je potáhnutá prodyšnou tkaninou. Svět okolo nás sice není jen černobílý, ale reproduktory a adaptér Omni jsou dostupné jen v těchto dvou barevných vyhotoveních. Právě tyto barvy jsou nejlépe kombinovatelné s různými interiéry. Reprosoustavy Omni jsou totiž i zajímavým designovým dopolňkem. Ovládací prvky reproduktorů Omni jsou umístěny shora a jsou též pogumované. Jejich počet je zredukovaný na minimum: regulace hlasitosti + a -, tlačítko párování Bluetooth, tlačítko pozastavení/spuštění reprodukce a centrálně umístěné multifunkční tlačítko Link. To prostřednictvím svého podsvícení středního segmentu a vnějšího prstence oznamuje uživateli, v jakém režimu se reproduktor právě nachází. Na horní stěně je i nenápadný otvor, připomínající práci červotoče. Ve skutečnosti je za ním posazený malý mikrofon, umožňující přes reproduktor Omni vést telefonní hovory. Při přicházejícím hovoru se aktuální reprodukce utlumí. Na spodní straně ozvučnice najdete konektor na připojení napájecího adaptéru, vstupní konektor AUX s průměrem 3,5 mm a tlačítko Reset a WPS. Na zadní straně Omni 10 je zabudovaný pasivní zářič - kovová membránka upevněná na gumovém závěsu. Je to jeden ze způsobů, jak  posunout spodní hranici frakvenčního rozsahu reprosoustavy níž. Konstrukce je dvoupásmová s 35 mm výškáčem a 90 mm basáčkem, které podle výrobce pohání dva 25 W zesilovače. "Dvacítka" má oválný tvar a oproti menšímu bráškovi objem přibližně 1,5 až 2-násobný. Je určena k ozvučení větších prostorů. I počet měničů narostl na čtyři, i když menšího rozměru. Omni 20 v sobě skrývá dva výškové měniče s průměrem 19 mm a basové měniče s průměrem 70 mm. Deklarovaný výkon reprosoustavy je 4x15 W. Díky většímu tělu se zdroj vešel přímo do ozvučnice, přívodní kabel je odnímatelný. Přpojná místa a ovládací prvky jsou prakticky identické s Omni 1O a cena je 8 590 Kč.  

Možná si říkáte, že poslech takových výrobků má jen snižovat utrpení hospodyněk při krájení cibule a i to je zezadu. Případně jen hučet ve společnosti, kde průměr promile neklesá pod 2,5 a když má někdo méně, hned je považovaný za outsidera. Naopak, reproduktory Omni mají vyšší cíle a o tom svědčí  i to, že se z nich dají vytvářet stereopáry. Při poslouchání vám dají jasně najevo, že to, co do nich "ládujete" je jen velmi komprimovaná mptrojka. Když do nich nasměrujete kvalitní flac či wav, odmění vás až téměř audiofilským zážitkem. Vždyť jinak by bezdrátový přenos HD audia s vyšším rozlišením než CD ani nemělo smysl. Už zvuk menších Omni 10 je na danou velikost a kategorii reproduktorů mimořádně dospělý, velmi čistý na výškách a středech a položený na více než slušném basovém základě. Podle údajů výroce je frekvenční rozsah 52 Hz – 20 kHz v pásmu -6dB.

Větší Omni 20 mají podobný charakter výšek a středů, basů však citelně přibylo. A to i přes to, že podle výrobce je frekvenční rozsah dokonce o 1 Hz menší (53 Hz – 20 kHz, v pásmu -6dB). Zvětšený objem snadno slyšíte a při lsepých testech byste typovali, že hraje mnohem rozměrnější reprosoustava. Udávaný frekvenční rozsah je jen dalším důkazem toho, že jediným způsobem, jak vybrat reprosoustavu je jen poslech. Z technických údajů je obyčejně zajímavý jen venkovní rozměr, aby se vám reprosoustava vešla na polici nebo aby svou velikostí nerozvrátila váš harmonický manželský svazek.

HD audio adaptér Adapt je drobná oválná „krabička“ s cenovkoukolem 3 690 Kč. Tvoří jakýsi most např. mezi vaší existující „hifinou“ a bezdrátovým systémem Omni. Obsahuje analogový vstup a výstup v podobě konektoru s průměrem 3,5 mm. Můžete tak přes Adapt poslat bezdrátově zvuk až s HD audio rozlišením 24-bit/96 kHz z hifi sestavy do reproduktorů Omni, ale i opačným směrem. Adapt má i rozhraní Bluetooth a připojuje se samozřejmě přes wifi rozhraní.  


I přes to, že moje první spojení s Omni reproduktory zprostředkovala technologie Bluetooth, většinu jejich potenciálu lze využít až po jejich připojení k domácí wifi síti. Prvním krokem však musí být instalace bezplatné aplikace Harman/Kardon Controller do mobilů či tabletů. Tak získáte tolik sofistikovaných ovladačů systému, kolik potřebujete. Aplikace vám prozradí postup při zosíťování zařízení. K dispozici je využití funkce WPS, ale pokud ji váš router nepodporuje, můžete se připojit manuálně. Ke každému zařízení - reproduktorům či adaptéru přiřadíte místnost, kde se nachází. V každé místnosti můžete přehrávat v tomtéž čase rozdílný obsah. Když je v jedné místnosti umístěných více reproduktorů, logicky musí být reprodukovaný obsah totožný. Aplikace umožňuje vytvářet i páry reproduktorů stejného modelu pro stereofonní reprodukci. Z ozvučených místností je možné vytvářet přes aplikaci vyriabilní bloky, které přehrávají stejný obsah, např.: jiný na horním a jiný na horním a podlaží apod. Po aktivaci tzv. Party módu je stejný obsah streamovaný do všech reproduktorů. Hlasitost reproduktorů je individuálně nastavitelná, k dispozici je i Master Volume, kterým ovládáte lasitost všech reproduktorů současně. Zajímavou možností je přenášet si hudbu "s sebou". Při přecházejí jednotlivými místnostmi stačí jednoduše stisknout tlačítko Link na přístroji a zvuk vás bude všude provázet. Bez přítomnosti signálu se reproduktory vypínají po deseti minutách. Příkon v pohotovostním stavu je velmi přijatelný - jen 1,6 W.

Volba přehrávaného obsahu je maximálně jednoduchá. Navolíte na displayi mobilu příslušnou místnost, klepnutím na skladbu či celé album z palylistu odešlete obsah do příslušného reproduktoru. V aplikaci najdete i přístup k internetovým službám Deezer a MixRadio, alší jako např.: Spotify, vTuner a další mají postupně přibývat. Kromě streamování obsahu bezdrátových zařízení nesmíme zapomenout ani na možnost připojení analogových zdrojů, vždyť každý z reproduktorů je vybavený i analogovým vstupem, podobně jako Adapt. Podle Harman/Kardon je OMNI světovým unikátem v bezdrátovém restreamovaní zvuku vstupujícího do systému přes Bluetooth, resp. přes analogový AUX. Přitom je jedno, zda se připojujete do adaptéru nebo libovolného reproduktoru. Ten se potom stává bezdrátovým vysílačem pro další tři zařízení, což zatím žádná konkurence nedokáže. Zapnutí a vypnutí zvuku při restreamování ze vstupů AUX a Bluetooth na této trojici je možné zatím jen stisknutím tlačitka Link, ale brzy už bude možné restream úplně ovládat i přes aplikaci, tak jako klasický stream. Na později je ohlášené rozšíření počtu zařízené, která dokáží restream přijímat.  


Možnosti systému jsou však už teď zajímavé. Konstruktéři H/K odvedli pozoruhodnou práci. K modernímu, ale nadčasovému designu připojili tradičně výborný zvuk. Pozitivně se přojevila spolupráce společnosti Harman s kalifornskou firmou Blackfire Research, která poskytuje technologie a řešení pro vysoce výkonné multimediální aplikace přes Wi-Fi. Bezdrátový přenos se jevil po dobu zkoušení jako velmi stabilní. Na rozšíření možností systému Omni se neustále pracuje. Důkazem jsou pravidelné aktualizace softwaru i v době mého testování. Jak jsem na úvod zmiňoval, systém je otevřený a čekají ho postupně mnohé přírustky. První byly odprezentovány u na výstavě CES Las Vegas v lednu 2015, další budou postupně přicházet v průběhu celého roku. Do rodiny "bezdrátovců" mají pribýt bezdrátový Omni sounbar, Omni Subwoofer a surroundové reproduktory, což umožní sestavovat další konfigurace reproduktorů např.: 2.1, 5.0 a 5.1.

Připravují se i vnější reproduktory, např.: na ozvučení teras, balkónu atd. Pokud jste zapomněli dotáhnout kabely, nevadí. Aktuální éra známá z médií jako "tukabel,tukabel" , jak se zdá, pomalu končí. Vypadá to tak, že zlodějem kabelů nastávají těžké časy...

Hodnocení
+ moderní a nadčasový design, kvalitní vyhotovení a kompaktní rozměry
+ vzhledem na kategorii výborný zvuk
+ bezdrátový přenos HD audia 24-bit/96 kHz
+ bezdrátové restreamování zvuku z jednoho zařízení na další i ze zdrojů AUX a Bluetooth
+ jednoduché ovládání přes přehlednou mobilní aplikaci
- aplikace po Android tablet mírně zaostává za to pro iOS*
- chybí zatím další služby jako Spotify, vTuner a podobně*
- nepodporuje zatím přehrávání z DLNA a z NAS*
*je však třeba dodat, že všechny tyto mínusy jsou dočasné a budou postupně odstraněny aktualizací softwaru